Pavasarī arvien vairāk gribas būt un gatavot ārā, maksimāli izbaudot šī gadalaika sajūtas un smaržas – viena no tādām ir nupat grilētas gaļas aromāts. Smaržos nedaudz pēc dūmiem, nedaudz pēc svaiga gaisa, mīļākajām garšvielām un atpūtas. Lai tas viss nonāktu jūsu pagalmos un piedzīvotu garšas kārpiņu eksploziju, “Rēzeknes gaļas kombināts” nu jau 20 gadus rūpējas par pašu svarīgāko – kvalitatīvu gaļu. Kas aktuāls šosezon?

Iecienītākā joprojām ir cūkgaļa

Lai gan ēšanas paradumi 20 gadu laikā ir būtiski mainījušies, kā liecina pircēju aptauju rezultāti un ar pirkumiem izdarītie balsojumi, gaļas grilēšanas popularitāte Latvijā pieaug un joprojām visbiežāk cepšanai uz grila izvēlas cūkgaļu. Cūkgaļu, jo īpaši jau ierastās un tradicionālajās marinādēs, lielākoties izvēlas cilvēki no 35 gadu vecuma, savukārt, jaunieši biežāk dod priekšroku vistas gaļai vai cūkgaļai netradicionālās marinādēs.

Noderīgi zināt! “Rēzeknes gaļas kombināta” sortimentā atradīsiet atdzesētu, vietējo gaļu dažādām gaumēm. Šovasar sortimentā plašs vistas, cūkgaļas un meža gaļas šašliku piedāvājums gan tradicionālās, gan mūsdienīgās marinādēs, kā arī oriģinālas cepamgaļas un cepamdesiņas grilēšanai. Uzņēmuma pārstāvji apliecina, ka ik gadu vasaras sezonā ievērojami palielinās pieprasījums pēc svaigas gaļas un gaļas marinādēs, ko pircējiem mājās vien atliek atbilstoši izcept.

Svarīgākā ir gaļas kvalitāte

Grilētas gaļas pamata princips ir: jāizvēlas laba gaļa. Ir divi pamata kritēriji, kas to nosaka – pirmkārt, gaļai jābūt svaigai, jāpievērš uzmanība derīguma termiņam, otrkārt, izvēloties vēlams izvērtēt gaļas mīkstumu un treknumu. Gaļai ir jābūt mīkstai un mēreni treknai, lai pagatavošanas procesā tā saglabātu izcilu struktūru, sulīgumu un garšu. Šobrīd Latvijas ražotāji piedāvā produktus no augstas kvalitātes izejvielas. Īpaši mūsdienās, kad nav laika gatavot vai pašam eksperimentēt ar dažādām marinādēm, ir vērts uzticēties ražotājiem, pērkot gatavu šašliku.

Agrāk gaļu marinēja etiķī un šī tradīcija joprojām ir augstu vērtēta. Noskaidrots, ka pircēji Latvijā izvēloties marinādes veidu, lielākoties priekšroku dod tradicionālajām (sīpols, etiķis, citrons). Tikai katrs ceturtais izvēlas mūsdienīgu marinādes veidu.

Noderīgi zināt! Katrs otrais latvietis ēd šašliku. Protams, laika gaitā receptes un izmantotās marinādes mainās. Lai sekotu līdzi šīm izmaiņām, “Rēzeknes gaļas kombināts” ik gadu veic aptauju, lai noskaidrotu patērētāju vēlmes. Atbilstoši tām top jaunumi. Šogad noskaidrots, ka no mūsdienīgām marinādēm populārākās ir BBQ, armēņu gaumē vai chipotle marinādē. Tomēr joprojām nemainīgi augsts pieprasījums ir pēc tradicionālā šašlika. Pēc pārdošanas datiem izteikts līderis ir cūkgaļas šašliks ar sīpoliem.

Praktiski ieteikumi grilētājiem

– Tas, kādu šašliku izvēlēties, lielākoties ir gaumes jautājums, bet liela nozīme ir arī izmantojamajam grilam. Ja grils ir ar vāku, tajā labi izcepsies steiks, ribiņas un arī liela izmēra šašliks vai pat vesela vista, savukārt, grilā bez vāka labāk tomēr izvēlēties mazākus šašlika gabaliņus, lai tas izceptos vienmērīgi.

– Gaļu, protams, var marinēt paši, veidojot marinādi no savām mīļākajām garšvielām. Vienlaikus gan jārēķinās, ka jebkura marinēšana prasīs laiku un rūpību – gaļai ir jānostāvās marinādē, jāievēro atbilstošas garšu proporcijas, lai sasniegtu visgardāko rezultātu. Ievērojami ietaupīt laiku un enerģiju ir iespējams, iegādājoties jau gatavu šašliku – tehnologi ir likuši lietā savas zināšanas, lai izveidotu vislabākos garšu salikumus baudītājiem.

– Visaromātiskais rezultāts būs, ja uz grila liksiet gaļu, kas ir istabas temperatūrā, tāpēc to vajadzētu izņemt no ledusskapja vismaz stundu pirms grilēšanas.

– Grilēšanas laikā grilu vajadzētu pieskatīt nepārtraukti, lai nepalaistu garām īsto brīdi, kad gaļa ir gatava. Vislabākā rezultāta panākšanai gaļas gabals jāgrilē augstā temperatūrā. Lai gaļa saglabātos sulīga, sākumā tā strauji jāaprauj, iegūstot patīkami kraukšķīgu garoziņu, savukārt pēc tam temperatūru nedaudz jāpazemina, panākot, lai vienmērīgi izcepas arī iekšpuse. Šāds šašliks būs sulīgs, mutē kūstošs, kas liks sarosīties pat kaimiņu garšas kārpiņām, sajūtot smaržu, kas izplatās pa visu pagalmu.

Noderīgi zināt! Der arī atcerēties, ka grilēšanas pasākumu dažkārt var sākt ar desiņām – tās izcepsies visātrāk un par tām jo īpaši priecāsies jaunākie ģimenes locekļi. No “Rēzeknes gaļas kombināta” sortimenta īpaši rosinām nogaršot jaunās “Rāznas” cepamdesiņas, kuru sastāvā ir pievienotas zirņu olbaltumvielas, palielinot produkta uzturvērtību. Kā arī sortimentā ir produkti, kas piemēroti īpaši izvēlīgiem gardēžiem, piemēram, steiks vai ribiņas bārbekjū marinādē. Pavisam ekskluzīvs piedāvājums ir Latvijas aļņa un brieža galas steiks un cepamdesiņas.

Ir jābauda!

Un nu pats, pats svarīgākais ieteikums grilēšanā: izbaudiet! Gan gatavošanas procesu, gan īpašās smaržas, gan beigu beigās arī garšas. Reizēm pat nav būtiski ievērot instrukcijas un darīt visu pēc noteikumiem.

Raksts: https://www.delfi.lv/news/national/commercials/grila-sezonas-aktualitates-un-padomi-galas-grilesana.d?id=53062593